Enerji Ticareti

Arsan Group Enerji Şirketleri tamamlanmış 7 tane proje ve toplam 118 MW kurulu gücüyle Türkiye Elektrik Piyasası’nda faaliyet göstermektedir. Şirketler bünyesinde işletmeye alınan projelerin lisanslarına derç edilen yıllık toplam üretim 390.345.000 kWh’dir. Ticari yönetim ve sevkiyat işlemleri için piyasaları etkin olarak kullanan Arsan Group şirketlerinin bünyesindeki santrallerin üretimlerinin yoğun olduğu aylarda Gün İçi Piyasası’nda işlem payı %5’e ulaşmaktadır. Enerji şirketleri nitelikli insan kaynağı ile bünyesinde bulunduğu Arsan Group’un 30 yılı aşkın sektörel deneyiminden yararlanarak sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde yenilikçi ürün ve çözümleri paydaşlarıyla buluşturmayı amaçlar.Üretim faaliyetlerini ticaret (trade) ve sevkiyat (dispatch) süreçleriyle destekleyen Arsan Group Enerji Şirketleri Tezgah Üstü Piyasalarda (OTC) ve spot piyasalarda aktif olarak işlem yapmaktadır.  
 
Enerji firmaları Tezgah Üstü Piyasalarda (OTC) 2017 yılında 763.440 MWh ve 2018 yılının ilk 6 ayında 508.560 MWh vadeli işlem gerçekleştirmiştir. Ayrıca grup şirketleri Gün Öncesi Piyasası ve Gün İçi Piyasası’nı içinde barındıran Türkiye Spot Elektrik Piyasalarında 2017 yılında 264.934 MWh, 2018 yılının ilk 6 ayında 227.044 MWh spot işlem gerçekleştirmiştir.Gün İçi Piyasası Pazar Payı (Kaynak: EPDK)
 
Türkiye Elektrik Piyasası’nda faaliyet gösteren başta hidroelektrik santraller olmak üzere tüm uzlaştırma birimlerinin üretim süreçlerinin ve ticari süreçlerinin verileri grup bünyesindeki ticaret ekibince analiz edilerek sınır ötesi (cross-border), tedarik ve dengeleme çözümleri geliştirilmiş olup başta Dengeden Sorumlu Grup Modelleri olmak üzere Arsan Group Enerji Şirketleri piyasaya yeni ürünler sunarak tüm piyasa paydaşlarına değer yaratmayı amaçlamaktadır.


Sektörün bilişim tarafındaki paydaşlarla dispatch ve short term trade işlemlerinde bütünleşik bir işlevselliği amaçlayan yazılım geliştirme çalışmaları piyasa yönetim sisteminin web servis imkanları ile paralel şekilde devam etmektedir.